Jak zrobić schody drewniane do domku dla dzieci?

Domek dla dzieci to spełnienie marzeń niemal każdego malucha. To znakomite miejsce zabaw, które zachęca pociechy do spędzania czasu na zewnątrz – mogą one bawić się w swoim prywatnym placu zabaw z rówieśnikami nawet, gdy pogoda nie dopisuje. Dostępnych jest wiele różnych modeli domków dla dzieci. Największym powodzeniem cieszą się stabilne konstrukcje wykonane z drewna – najlepiej, jeżeli dodatkowe umieszczone są na podwyższeniu oraz wchodzi się do nich po schodach, co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnie malucha. Jeżeli domek Twojej pociechy nie ma schodków, sam możesz zająć się ich wykonaniem – wbrew pozorom nie jest to trudne.

Jak zrobić schody drewniane do domku dla dzieci?

Jeżeli lubisz majsterkować oraz posiadasz przynajmniej podstawowe narzędzia, będziesz w stanie samodzielnie wykonać proste schody drewniane do domku dla dzieci. Możesz w tym celu wykorzystać jeden z popularniejszych gatunków drewna – warto jednak zwrócić uwagę na strukturę i trwałość desek, aby materiał był wystarczająco solidny i zapewniał pociechom bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem pracy warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na przymiarki – należy dobrać odpowiedni kąt nachylenia stopni. Jeżeli będzie on zbyt duży, może okazać się, że schody są bardzo strome, a wręcz przypominają drabinę. Natomiast w przypadku zbyt małego kąta nachylenia, cała konstrukcja będzie zbyt długa, co też obniża komfort jej użytkowania. Starannie dobrać należ też wysokość stopni, biorąc pod uwagę wiek oraz wzrost malucha.

Wykonanie schodów drewnianych do domku dziecięcego

Po wykonaniu niezbędnych pomiarów należy dociąć deski do pożądanej długości. Można to zrobić, za pomocą zwykłej piły ręcznej lub wyrzynarki. Istnieje też możliwość zamówienia już pociętych desek drewnianych – wystarczy wtedy podać ich wymiary i odebrać gotowy produkt. Usługa taka niekiedy jest nawet darmowa. Do skręcenia konstrukcji potrzebną będą wkręty do drewna oraz wkrętarka. Przydatny okaże się też ołówek. Do wykonania schodów drewnianych wystarczy użyć dwie belki lub solidne deski, które będą elementami nośnymi i do nich zostaną przyczepione stopnie. Należy je ustawić pod odpowiednim kątem, tak aby ułatwić dziecku wygodne wchodzenie do domku. Następnie do policzka belek przykręca się łatę w poziomie na tej samej wysokości, zachowując odpowiedni odstęp. Kolejnym krokiem jest ułożenie na łatach dociętych desek, które zostaną zamocowane wkrętami. W przypadku wyższych schodków, dodatkowo można pomyśleć o balustradzie. Całą konstrukcje warto pomalować farbą lub lakierem, dzięki czemu będzie odporna na warunki atmosferyczne.