Schody drewniane – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jesteś na etapie projektowania domu? Musisz podjąć wiele większych i mniejszych decyzji, od których będzie zależeć ostateczny efekt całej inwestycji. Budując dom piętrowy, każdy inwestor zadaje sobie pytanie, na jakie schody się zdecydować. Ważna jest nie tylko ich szerokość i wysokość stopni, ale też materiał, z którego będą wykonane – między innymi od tego będzie zależeć ich trwałość oraz charakter. Już od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się schody drewniane. To wybór praktyczny i efektowny, które niesie za sobą mnóstwo korzyści. Co powinieneś wiedzieć na ten temat, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie w swoim domu? Zapraszamy do artykułu!

Spis Treści

  1. Na jaki projekt się zdecydować?
  2. Jaki rodzaj drewna będzie najlepszy?
  3. Wady i zalety schodów drewnianych
  4. Z jakimi kosztami należy się liczyć?
  5. Jakie schody wybrać – na zamówienie czy gotowe?

Schody drewniane – jakie wybrać?

Jeżeli marzysz o schodach drewnianych i dopiero jesteś na etapie projektowania swojej klatki schodowej, możesz zdecydować się na samonośną konstrukcję całkowicie wykonaną z drewna. Jej podstawą jest drewniana struktura osadzona na piętrze oraz podeście. Kolejne stopnie stanowią podporę dla następnych, dlatego powinny być solidne i wytrzymałe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Modele ze stalową konstrukcją są nieco tańsze w wykonaniu, jednak nie prezentują się już tak wyjątkowo. Ten rodzaj schodów montuje się pod sam koniec prac wykończeniowych. Jeżeli jednak planujesz jedynie przeprowadzić metamorfozę swojej klatki schodowej i znajduje się w nim już konstrukcja betonowa, nie oznacza to, że musisz pożegnać się z marzeniem o pięknych drewnianych schodach. W takiej sytuacji możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań na obłożenie ich drewnem.

  1. Pierwszym są schody dywanowe, w których stopnica i podstopnica wykonane są z litego drewna – patrząc na nie z boku, można odczuć wrażenie, że zostały pokryte drewnianym dywanem.
  2. Natomiast w drugim przypadku podstopnica jest nieco cieńsza, a stopnica wysuniętą poza nią, co tworzy kapinos, czyli tzw. nosek. Oba elementy także wykonane są z drewna litego.

Z jakiego drewna wykonuje się schody?

Do wykonania schodów stosuje się twarde i wytrzymałe gatunki drewna – takie, które zapewniają domownikom bezpieczeństwo i na których po kilku latach nie będą widoczne ślady użytkowania. Drewno musi być na tyle solidne, aby nie uległo zniszczeniu pod wpływem upadku twardego i ciężkiego przedmiotu oraz nie ścierało się w kontakcie z twardą podeszwą. Do określenia twardości tego surowca stosuje się różne sposoby – na przykład tzw. metodę Janki, która polega na wtłaczaniu w drewno stalowej kulki. Biorąc pod uwagę twardość drewna, do wykonania schodów najbardziej nadają się rodzaje takie jak dąb, buk, jesion, wiąz oraz orzech. Można też zdecydować się na zagraniczne gatunki, które charakteryzują się interesującym kolorem oraz malowniczym usłojeniem, między innymi mahoń, jatoba, wenge czy jesion skandynawski.

Schody drewniane – wady i zalety

Schody drewniane są obecnie jednym z najchętniej wybieranych elementów aranżacji domu. Ty również zastanawiasz się na takim rozwiązaniem? Poznaj jego wady i zalety.

Zalety schodów drewnianych:

  • Atrakcyjny wygląd – drewniane schody mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Wykonane z naturalne materiałów nadają mu wyjątkowego charakteru. Sprawiają, że prezentuje się bardziej przytulnie oraz ekskluzywnie.
  • Komfort – nie ma nic przyjemniejszego niż dotyk bosą stopą przyjemnego w dotyk drewna.
  • Uniwersalność – drewno to materiał uniwersalny, który doskonale odnajdzie się w niemal każdym mieszkaniu. Niezależnie czy Twoje wnętrze utrzymane jest w nowoczesnym czy klasycznym stylu, bez problemu znajdziesz taki rodzaj schodów drewnianych, który idealnie wpisze się w jego aranżację.
  • Trwałość – schody drewniane to inwestycja na długie lata. Odpowiednio zakonserwowane są wytrzymałe i odporne na zniszczenia oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

Wady schodów drewnianych:

  • Wysoka cena – schody drewniane zazwyczaj są droższe od modeli wykonanych z betonu czy metalu, z racji na wykorzystany materiał. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat.
  • Długi czas oczekiwania – szczególnie, jeżeli decydujesz się na indywidualny projekt wykonywany na zamówienie, musisz liczyć się z tym, że czas realizacji zajmuje od 6 do 10 tygodni.
  • Potrzeba konserwacji – aby schody drewniane zachwycały nienagannym wyglądem i trwałością przez wiele lat, należy zadbać o ich pielęgnację. Jednak przy wykorzystaniu nowoczesnych środków nie stanowi to dużego problemu.

Koszt schodów drewnianych – od czego zależy?

Schody drewniane przypadły Ci do gustu, ale zastanawiasz się, czy zbytnio nie nadwyrężą Twojego budżetu? Ich koszt uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od kształtu, rozmiaru czy konstrukcji. Duże znaczenie ma także gatunek użytego drewna – te zagraniczne są znacznie droższe. Co więcej, cena jest uzależniona od tego, czy kupujesz gotowe schody, na przykład modułowe, czy zamawiasz je według indywidualnego projektu – co oczywiście pociągnie za sobą większe koszty. Pierwsza opcja zazwyczaj obejmuje także montaż wykonany przez profesjonalną ekipę budowlaną. Na koszt całej inwestycji ma również wpływ balustrada, która zazwyczaj składa się z poręczy, słupków oraz tralek. Nierzadko producenci podają cenę za poszczególne elementy schodów, takie jak stopnie, wsporniki czy spoczniki. Podsuwając, im bardziej skomplikowany i wymyślny projekt, tym większe koszty za sobą poniesie. Najtańsze są proste konstrukcje drewniane wykonane z polskich gatunków drewna.

Schody drewniane – na zamówienie czy gotowe?

Schody drewniane mogą być wykonane na indywidualne zamówienie lub też gotowe. Jakie rozwiązanie okaże się lepszym wyborem w Twoim przypadku? Warto pamiętać, że spełniają one w domu nie tylko ważną funkcję, ale też stanowią ważny element wystroju wnętrza – muszą więc być dopasowane do aranżacji całego domu. Jakie zalety i wady mają oba te rozwiązania?

  • Schody gotowe są sprzedawane w znacznie niższej cenie. Zazwyczaj składają się z modułów, które można bez problemu przetransportować. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwa dostępność oraz możliwość szybkiego montażu – nie rzadko samodzielnego, jeżeli posiadasz nieco wiedzy, umiejętności oraz podstawowe narzędzia. Zazwyczaj zajmują mniej miejsca, są lekkie, chociaż nie zawsze komfortowe w użytkowaniu. Ich stopnie oraz konstrukcja bywają wykonane już z lakierowanego drewna. Decydując się na takie rozwiązanie musisz pamiętać, że masz dosyć ograniczony wybór, jeśli chodzi o kształty i kolory.
  • Schody na zamówienie to nieco większy wydatek, jednak rozwiązanie to daje Ci duże możliwości – to Ty wybierasz materiał, z którego będą wykonane, kształt, rozmiar oraz wszystkie inne detale. Otrzymujesz więc gwarancję, że będą idealnie dopasowane do Twojego wnętrza. Ponadto wyróżniają się dużą trwałością i wytrzymałością. W ich cenę bywa wliczony transport oraz montaż, więc sam nie musisz się niczym zajmować. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że oczekiwanie na produkt oraz sam proces ich składania zajmie trochę czasu. Schody na zamówienie są bezpieczne, wygodne i służą domownikom latami. Często stają się centralnym elementem wystroju wnętrza, podkreślając jego charakter.

Jak widać, drewniane schody to doskonała inwestycja, której z pewnością nie będziesz żałować. Są eleganckie, komfortowe oraz trwałe. Chociaż wiążą się z nieco wyższym kosztem, z pewnością są warte swojej ceny. Decydując się na nie, możesz być pewny, że podkreślą charakter Twojego wnętrza i będą spełniać swoją funkcję przez wiele lat.