Jakie nakładki na schody drewniane?

Drewniane schody to w dalszym ciągu jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do domów jednorodzinnych, a nawet miejsc publicznych. Swoją popularność zawdzięczają między innymi atrakcyjnemu wyglądowi. Chociaż są funkcjonalne i praktyczne, z czasem ulegają zużyciu. W przypadku lakierowanego drewna problemem może być też śliska powierzchnia. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów jest zainwestowanie w nakładki na schody. Czym są oraz kiedy warto się na nie zdecydować?

Nakładki na schody drewniane – co powinieneś o nich wiedzieć?

Nakładki na schody nazywane są też stopnicami. Występują w wielu różnych rodzajach, wzorach i kolorach. Podobnie jak balustrady, są chętnie wykorzystywane, aby zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Śliska powierzchnia może stanowić duże zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych lub dzieci. Starannie dopasowane nakładki zmniejszają ryzyko potencjalnego upadku oraz zwiększają komfort użytkowania schodów. Ich obecność może między innymi ułatwić maluchom poruszanie się po schodach. Nakładki stosuje się też ze względów dekoracyjnych oraz ochronnych. W zależności od konkretnego modelu, mogą one podkreślić charakter nowoczesnego wnętrza czy też dodać mu rodzinnej lub przytulnej atmosfery. Z powodzeniem są one używane nie tylko wewnątrz domu, ale też w połączeniu ze schodami zewnętrznymi – na przykład tymi, które znajdują się na tarasie lub prowadzą do domu. Mogą zakrywać całe stopnie lub tylko ich część.

Jakie nakładki na schody drewniane wybrać?

Nakładki na schody mogą być wyprodukowane z różnych materiałów. Modele dywanowe są trwałe i wytrzymałe oraz przyjemne w dotyku – z przyjemnością można po nich chodzić gołą stopą. Utrzymane są w atrakcyjnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można je dopasować do aranżacji wnętrza. Natomiast nakładki na schody prążkowane działają podobnie jak tradycyjne wycieraczki – nie tylko mają właściwości antypoślizgowe, ale też zatrzymują w sobie brud oraz kurz. Rozwiązanie takie nie jest jednak bardzo estetyczne, dlatego rzadko kiedy wybierane jest do domu – najczęściej znajduje zastosowanie na zewnątrz budynków, przy korytarzu wejściowym do domu lub też wydzielonej klatce. Jeszcze innym rodzajem nakładem na schody są te wykonane z polipropylenu – ich zaletą jest trwałość i odporność na uszkodzenia oraz schludny wygląd. Dostępne są modele przezroczyste które nakleja się na schody i są praktycznie niewidoczne, a jednocześnie zapewniając komfort domownikom i zwiększają ich bezpieczeństwo. W dodatku są łatwe w utrzymaniu czystości.