Jak odnowić stare schody drewniane panelami?

Twoje drewniane schody kiedyś zachwycały szlachetnym i eleganckim wyglądem, jednak obecnie są już stare i pełne zarysowań? Już kilka razy decydowałeś się na ich renowację, jednak tym razem wolałbyś przeprowadzić prawdziwą metamorfozę swojej klatki schodowej? Wcale nie musisz decydować się na ich zamianę czy kosztowny remont – możesz w tym celu wykorzystać panele podłogowe. Jak za ich pomocą odnowić stare schody? Poznaj naszą propozycję.

 

Jak odnowić stare schody drewniane panelami?

 

Jeżeli masz do czynienia ze starymi drewnianymi schodami, ich renowacja jest o wiele bardziej opłacalna niż wykonanie nowej konstrukcji z betonu czy metalu. Dlaczego warto zdecydować się na ich obicie panelami? Ponieważ w ten sposób możesz całkowicie zmienić ich styl, dzięki czemu wprowadzą do Twojego wnętrza powiew nowoczesności. Pozbycie się starej farby i pomalowanie nową to skuteczny sposób na regenerację schodów, jednak w dalszym ciągu utrzymane są one w tym samym charakterze. Po wielokrotnej regeneracji nie prezentują się już tak atrakcyjnie, a ich powierzchnia i tak nie jest jednolita, więc nie wpisuje się w nowoczesne aranżacje. Panele w takiej sytuacji dają Ci maksimum możliwości – nie tylko poradzą sobie nawet z dużymi zniszczeniami i pęknięciami, ale o wiele łatwiej będzie je można utrzymać w czystości, dzięki śliskiej powierzchni. Panele dostępne są w wielu modnych wzorach i kolorach – nawet mogą imitować materiały takie jak kamień, beton, płytki czy parkiet. W dodatku dostępne są w przystępnych cenach, więc metamorfoza wnętrza wcale nie zrujnuje Twojego budżetu.

 

Obicie drewnianych schodów panelami – jak to zrobić?

 

Obicie drewnianych schodów panelami nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem, warto jednak posiadać nieco doświadczenia w tego typu pracach oraz niezbędne narzędzia. Jakie panele wybrać? Tak naprawdę, sprawdzą się w tym celu zarówno winylowe, jak i laminowane panele. Najważniejszym parametrem jest wysoka klasa ścieralności. Powinny mieć również antypoślizgową powierzchnię. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie samoprzylepnych paneli, które są bezproblemowe w montażu. Do wykończenia projektu, przydadzą Ci się też aluminiowe narożniki, za pomocą których zabezpieczysz krawędzie stopni – dzięki temu nie będziesz musiał tracić czasu na precyzyjne docinanie paneli. Warto pamiętasz też o podkładzie i papierze, który położysz na stopnie, dzięki czemu unikniesz problemu głośnych schodów. Ponadto do pracy przyda Ci się papier ścierny lub szlifierka, aby oczyścić drewnianą powierzchnię z resztek farby lub innych powłok.