Ile kosztują schody drewniane na beton

Drewniane schody w domu to marzenie nie jednej osoby. Nic dziwnego, są trwałe i wytrzymałe, przyjemne w dotyku oraz wprowadzają do wnętrza przytulną i domową atmosferę. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki elegancki element – jeżeli w Twojej klatce schodowej jest już wykonana konstrukcja betonowa lub żelbetonowa, w grę wchodzi jedynie obłożenie jej elementami z drewna. Można to zrobić na dwa sposoby. Jaki jest koszt tych rozwiązań?

 

Obłożenie schodów betonowych drewnem – co musisz wiedzieć?

 

Jeżeli w Twojej klatce schodowej znajduje się wykonana konstrukcja betonowa pod schody, wcale nie oznacza to, że musisz pożegnać się z marzeniem o szlachetnych drewnianych schodach. Możesz wykorzystać jeden ze skutecznych sposobów, aby nadać im bardziej tradycyjnego wyglądu. Jak to zrobić? Jednym rozwiązaniem są schody dywanowe. Ich cechą charakterystyczną jest brak tzw. nosków. Najczęściej zarówno stopnica, jak i podstopnica wykonana jest z drewna litego o grubości kilku cm. Schody takie sprawiają wrażenie, że pokryte są dywanem, stąd ich intrygująca nazwa. Zaletą takich konstrukcji jest estetyczny wygląd oraz lekkość, przez co nadają się one no wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu. Innym sposobem jest bardziej tradycyjne obłożenie schodów typu kapinos. W tej sytuacji podstopnica jest nieco cieńsza, a stopnica wysunięta poza nią, co tworzy kapinos, czyli powszechnie nazywany nosek. Tego rodzaju schody wyróżniają się klasycznym wyglądem oraz sprawdzą się w eleganckich wnętrzach, podkreślając ich charakter.

 

Ile kosztują schody drewniane na beton?

 

Cena obłożenia schodów betonowych drewnem uzależniona jest od kilku czynników – między innymi od jego gatunku. Jak wiadomo zastosowanie popularnych rodzimych gatunków drzew będzie bardziej ekonomicznym wyborem niż tych orientalnych. Najczęściej w tym celu stosuje się drewno jesionowe, bukowe lub dąb – te dwa pierwsze są nieco tańsze. Niemałe znaczenie ma także rodzaj zastosowanej konstrukcji – im bardziej komplikowana, tym koszt całego projektu jest większy. Często stosowanym dodatkiem do schodów jest balustrada – chociaż nie jest ona niezbędna, okazuje się praktyczna, ponieważ zwiększa poziom bezpieczeństwa. Do ceny należy więc doliczyć poręcz oraz tralki – sam montaż balustrady również jest dodatkowo płatny. A więc, ile kosztują schody drewniane na beton? Bardzo wiele czynników może mieć na to wpływ, więc najlepiej opisać swoją sytuację firmie, która specjalizuje się w wykonywaniu i montażu schodów – wtedy można uzyskać najbardziej wiarygodną odpowiedź na to pytanie.