Jak wykończyć schody drewniane przy ścianie?

Schody w domu spełniają kilka ważnych funkcji – przede wszystkim, służą one do łatwego przemieszczania się na wyższe piętro. Jednak nie odgrywają one jedynie roli praktycznej – mogą stanowić także atrakcyjny element wystroju wnętrza, który będzie skupiał na sobie spojrzenia innych. Jeżeli zależy Ci na takim efekcie, powinieneś zadbać o ich dopracowany projekt. Nie tylko rodzaj użytego materiału lub konstrukcja ma znaczenie, ale także to, jak wykończysz drewniane schody przy ścianie. Chociaż wydaje się, że jest to tylko szczegół, warto podejść do tematu kompleksowo, co zagwarantuje Ci spektakularny efekt. Poznaj nasze propozycje!

 

Jak wykończyć schody drewniane przy ścianie?

 

Staranne wykończenie schodów jest bardzo ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na finalny efekt całego projektu. Od niego zależy spójność oraz harmonia wnętrza. O czym więc należy pamiętać przed wyborem konkretnego materiału czy rodzaju dekoracji? Przede wszystkim elementy te powinny być dopasowane do charakteru wnętrza – inne rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a inne w klasycznych i tradycyjnych. Już do wielu lat najpopularniejszym materiałem do wykończenia schodów jest drewno. Cieszy się ono dużym powodzeniem ze względu na ciepły i przytulny charakter. Drewno ma wiele zalet, jednak nie każdy może pozwolić sobie na wykonanie zarówno stopnicy, jak i stopnia z tego materiału. W takiej sytuacji można postawić na tapetę winylową lub też cienką płytę mdf. Wiele osób decyduje się po prostu otynkować część pionową stopnia, a następnie pomalować ją farbą lateksową.

 

Atrakcyjnie wykończenie schodów drewnianych przy ścianie

 

W trakcie wykańczania schodów warto zwrócić dużą uwagę na wysokość ostatniego i pierwszego stopnia, tak aby po położeniu podłogi miały one taką samą wartość. Dodatkowo można zastosować ozdobą listwę wokół ściany, która będzie stanowiła funkcję dekoracyjną oraz ochronną. Rozwiązanie takie niesie za sobą wiele korzyści – między innymi zabezpiecza ściany przed zabrudzeniami oraz pozwala na odpowiednią pielęgnację stopni. Podczas impregnowania schodów preparatami na bazie oleju, nie musisz obawiać się, że na ścianie pozostanie tłusta plama. To proste elementy, które okazują się bardzo praktyczne w każdym wnętrzu. Można dopasować je kolorystycznie do ściany lub schodów, w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zamontowanie w listwie ozdobnej światła. W takiej sytuacji warto postawić na energooszczędne lampy LED, które mogą być włączone nawet całą dobę, zwiększając bezpieczeństwo domowników w nocy.