Jak zabezpieczyć schody drewniane przed remontem?

Każdy prędzej czy później przeprowadza w swoim domu remont – czasami są to tylko drobne poprawki lub malowanie, ale niekiedy poważne prace, które trwają kilka dni czy tygodni. Niezależnie od ich rozmiaru, każda renowacja wnętrza wymaga odpowiedniego zabezpieczenia znajdującego się w nim wyposażenia. W przeciwnym razie, prace remontowe mogą doprowadzić do uszkodzeń niosących za sobą duże koszty. Szczególnie podatne na zarysowania oraz inne czynniki mechaniczne są drewniane schody. Jak zadbać o nie w trakcie remontu?

Jak zabezpieczyć drewniane schody?

Każdy, kto chociaż raz w życiu przeprowadzał remont, doskonale wie, z jaką ilością kurzu się to wiąże. W takich warunkach nie trudno o powstanie rys, a nawet głębszych zadrapań na drewnianych schodach. Także ślady farby mogą być trudne do usunięcia z drewnianej powierzchni, która jest naturalnie chropowata. Już samo chodzenie po stopniach w brudnych roboczych butach może mieć negatywny wpływ na ich stan. Nie ulega wątpliwości, że schody drewniane należy starannie zabezpieczyć na czas wykonywania prac remontowych. Jak to zrobić? Istnieje wiele skutecznych sposobów, warto wiec wybrać taki, który będzie najbardziej praktyczny w danej sytuacji. Jeżeli we wnętrzu planujesz głównie malowanie lub lekkie prace, prawdopodobnie wystarczająca okaże się folia. Najlepiej dodatkowo okleić ją taśmą, aby podczas chodzenia się nie przemieszczała. Przed tym jednak powinno się dokładnie uprzątać przestrzeń, aby nie zalegały na niej drobne zanieczyszczenia, które mogłyby rysować powierzchnie. W tym celu można wykorzystać folie budowlane lub ochronne dostępne o różnej grubości.

Jak zabezpieczyć schody drewniane przed remontem?

W przypadku poważniejszego remontu folie ochronne mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku najważniejsze jest to, aby odseparować powierzchnie przed ostrymi narzędziami, które mogą przyczynić się do głębokich uszkodzeń mechanicznych. Można w tym celu wykorzystać maty ochronne do schodów wykonane z solidnych elastycznych materiałów, które zapewniają odpowiednią amortyzację podczas upadku ciężkiego przedmiotu. Na rynku dostępne są różne modele tego typu produktów, na przykład wykonane z polipropylenu. Innym rozwiązaniem jest położenie na stopniach płyn ochronnych, które dopasowują się do stopni, zapewniając im kompleksową ochronę. Profesjonalne produkty przeznaczone do ochrony schodów nie tylko chronią przed uderzeniami, ale zabezpieczają drewnianą powierzchnię podczas rozlania się wody. Wykonane są z twardych materiałów i często służą do wielokrotnego użytku.