Jak zrobić schody drewniane na taras?

Posiadanie własnego domu z tarasem oraz wyjściem na ogród to marzenie nie jednej osoby. Nic dziwnego, to doskonałe miejsce na relaks oraz spotkania z przyjaciółmi. Jeżeli właśnie jesteś na etapie aranżacji swojej działki, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak wiele szczegółów warto wziąć pod uwagę. Niezbędnym elementem niemal każdego tarasu są schody. Są one wręcz obowiązkowe, jeżeli znajduje się on na podwyższeniu lub działka jest pochyła. Jak zrobić schody drewniane na taras, aby były wygodne oraz stanowiły ozdobę ogrodu?

Schody na taras – o czym warto wiedzieć?

Drewniane schody na taras są chętnie wybierane ze względu na atrakcyjny wygląd oraz trwałość. W dodatku ich wykonanie nie jest skomplikowane. Co warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac? Przede wszystkim, należy wykonać projekt, który uwzględni kilka ważnych kwestii, dzięki czemu będą one współgrały z ogrodem oraz zapewniały komfort domownikom. Duże znaczenie ma szerokość schodów oraz wysokość – nie powinny one być węższe niż 25 cm. W ogrodzie nie sprawdzą się też zbyt strome i wysokie schody, ponieważ mogłyby stwarzać ryzyko upadku – najlepszym wyborem są konstrukcje o stopniach 13-14 cm. Drewno jest bardzo uniwersalnym i wszechstronnym materiałem, który pozwoli Ci na wykonanie schodów o różnym charakterze – zarówno minimalistycznych i nowoczesnych, jak i klasycznych lub tradycyjnych. Skomplikowane projekty warto zlecić fachowcom, jednak proste konstrukcje będą w stanie wykonać osoby, które posiadają podstawowe narzędzia oraz nieco umiejętności.

Jak zrobić schody drewniane na taras?

Najłatwiejszym sposobem, aby zrobić schody na taras jest wykonanie prostej konstrukcji, w skład której wchodzą dwie belki, łaty oraz docięte na wymiar deski, które pełnią rolę stopni. W taki sposób można stworzyć minimalistyczne konstrukcje, które sprawdzą się w nowoczesnym aranżacjach. Warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, na przykład za pomocą przeznaczonych do tego lakierów lub farb. Dzięki temu, będą odporne na trudne warunki atmosferyczne i posłużą wiele lat. Inną propozycją, cieszącą się dużą popularnością jest połączenie metalowej konstrukcji schodów ze stopniami, wykonanymi z drewna litego. To doskonały wybór do ogrodów utrzymanych w industrialnym stylu. Możesz zdecydować się na zamówienie takich schodów, a następnie złożenie ich już na ogrodzie, dzięki czemu zajęcie to nie będzie czasochłonne. Inną modną propozycją są schody dywanowe, czyli takie bez belek bocznych, których stopnie i podstopnie wykonane są z solidnych i grubych elementów.