Jak zrobić schody drewniane zewnętrzne?

Wprowadzasz się do nowego dom i zastanawiasz się nad budową schodów zewnętrznych? A może obecnie nie są już w najlepszej kondycji lub po prostu chciałbyś dokonać ich metamorfozy? Wbrew pozorom wykonanie drewnianych schodów zewnętrznych wcale nie jest tak dużym wyzwaniem – najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego projektu oraz zaimpregnowanie drewna, tak aby było odporne na trudne warunki atmosferyczne. O czym jeszcze warto pamiętać przed budową drewnianych schodów zewnętrznych?

Schody zewnętrzne – o czym musisz wiedzieć?

Schody zewnętrzne są o wiele bardziej eksploatowane oraz narażone na działanie czynników zewnętrznych, niż te, które znajdują się wewnątrz mieszkania. Do ich budowy należy więc podejść bardzo starannie uwzględniając kilka ważnych czynników. Bardzo ważny jest odpowiedni rodzaj drewna – w takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się jego twarde i wytrzymałe gatunki, na przykład dąb lub jesion. Dobrym wyborem będą też gatunki egzotyczne, takie jak heban, jesion skandynawski czy mahoń. Aby konstrukcja wytrzymała śnieg, silne promieniowanie słoneczne czy obfite opady deszcz powinna być dobrze zaimpregnowana. Najlepiej w tym celu użyć specjalnych preparatów, które wnikają w strukturę tworzywa. Po wyschnięciu dodatkowo można pokryć drewniane schody warstwą wosku.

Jak zrobić schody drewniane zewnętrzne?

Schody zewnętrzne do domu stawiane są jako osobna konstrukcja, która osadzona jest na własnym fundamencie. W takiej sytuacji nie można zapomnieć o dokładnej izolacji gruntu, tak aby nie osunęły się one w dół pod wpływem warunków atmosferycznych. Konieczne jest wykonanie fundamentu o odpowiedniej głębokości – zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście centymetrów. W przypadku bardziej wymagającej gleby, powinno się wykonać fundament aż do strefy zamarzania. Tak jak w przypadku innego rodzaju schodów, stopnie powinny być nachylone w dół, co ułatwia spływanie z nich deszczu. Warto pamiętać, że im niższe oraz szersze stopnie, tym korzystanie z nich jest bardziej komfortowe. Jak przebiega sam proces wykonania schodów? Jeżeli jest to betowa konstrukcja, na której znalazły się drewniane stopnie, należy zamontować stopnice i podstopnice za pomocą specjalnych kołków do betonu, a następnie utrwalić je klejem do drewna. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie konstrukcji złożonej z gotowych elementów, które można szybko i sprawnie zamontować, nie posiadając dużych umiejętności. Niezależnie od typu schodów, ich drewnianą powierzchnie zawsze trzeba zabezpieczyć za pomoc lakieru.