Co zrobić, żeby schody drewniane nie były śliskie?

Śliskie schody to bolączka niejednej osoby. Szczególnie w okresie zimowym oraz intensywnych opadów deszczu potrafią stwarzać poważne niebezpieczeństwa dla domowników oraz ich gości. Jeżeli prowadzą do sklepu lub innego miejsca publicznego dodatkowo narażają na ryzyko upadku dziesiątki lub setki klientów. Problem śliskich stopni może też pojawić się wewnątrz domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka praktycznych rad.

 

Śliskie schody zewnętrze – co robić?

 

Schody zewnętrze mogą być zbudowane z wielu różnych materiałów – między innymi płyt ceramicznych czy kamienia. Gdy są wykonane z drewna, zazwyczaj ryzyko poślizgnięcia jest o wiele niższe, ponieważ materiał ten z natury jest nieco chropowaty. Jednak niekiedy błędy konstrukcyjne mogą obniżać komfort korzystania z nich oraz narażać użytkowników na upadek. Zazwyczaj wchodząc na schody wracamy uwagę jedynie na pierwszy stopień, zakładając, że reszta z nich jest identyczna. Wszelkie ewentualne różnice w wysokości czy szerokości zwiększają ryzyko poślizgnięcia się. Warto więc zlecić ich wykonanie doświadczonej firmie. Innym rozwiązaniem jest zainwestowanie w osłony krawędzi oraz nakładki na schody, które poprawiają widoczność każdego stopnia oraz mają właściwości antypoślizgowe. Skuteczne są maty gumowe o właściwościach drenażowych, które skutecznie zapobiegają upadkom nawet podczas intensywnych opadów śniegu lub deszczu. Powinny one być wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które odporne jest na niskie temperatury. Należy je zamocować do suchych schodów. To skuteczny i estetyczny sposób zwiększający bezpieczeństwo. Powierzchnia schodów – zwłaszcza w miejscu publicznym zawsze powinna być uprzątnięta od zanieczyszczeń, które także mogą powodować upadek.

 

Śliskie schody drewniane – jak temu zapobiec?

 

Stopnie wykonane z naturalnego drewna, które jest wypolerowane na wysoki połysk lub woskowane potrafią zwiększać ryzyko upadku, stwarzając poważne zagrożenie dla domowników – zwłaszcza osób starszych lub dzieci. Co zrobić, żeby schody drewniane nie były śliskie? Można je zaimpregnować specjalnym olejem albo pokryć lakier, który ma właściwości antypoślizgowe. Gdy drewno jest olejowane będzie odporne na zabrudzenia oraz czynniki zewnętrzne, a jednocześnie zachowa przyczepność i naturalną strukturę. Natomiast stopnie pokryte lakierem nie tylko zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się, ale też mają większą odporność na ścieranie. Innym sposobem na śliskie schody jest położenie wykładziny dywanowej lub elementów takich jak taśmy profile czy nakładki poślizgowe. Mogą one być wykonane z przezroczystego materiału, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.