Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną?

Znudziła Ci się dotychczasowa aranżacja Twojej klatki schodowej? A może drewniane stopnie pokryte farbą nie prezentują się już tak dobrze jak kiedyś, więc chciałbyś je odnowić? Drewniane schody mają to do siebie, że łatwo można dokonać ich metamorfozy. Wcale, ale nie trzeba decydować się na kosztowy remont czy ich wymianę – wystarczy wybrać jeden ze skutecznych sposobów, aby je odnowić, dzięki czemu znowu będą prezentować się doskonale. Poznaj niektóre z nich.

 

Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną?

 

Drewniane schody to prawdziwa ozdoba wnętrza. Niestety wymagają one regularnej pielęgnacji i konserwacji, a z czasem i tak tracą połysk oraz widać na nich ślady użytkowania. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ich renowację. Od czego należy zacząć prace? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni – od tego zależy sukces całego przedsięwzięcia. W tym celu trzeba starannie usunąć starą warstwę – ominięcie tej czynności mogłoby doprowadzić do łuszczenia się świeżo nałożonej farby. Istnieje kilka sposobów, aby odpowiednio przygotować powierzchnie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby zająć się tym osobiście, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, między innymi z piaskowania lub opalania drewna opalarką elektryczną. Usunięcie starej farby jest jednak możliwe również bez profesjonalnego sprzętu. Jak to zrobić? Niezbędna będzie szpachelka oraz specjalny preparat do zmiękczania emulsji – alternatywą może być szlifierka lub gruboziarnisty papier ścierny. Każdy stopień należy oszlifować, a następnie usunąć z niego resztki złuszczonej farby oraz pył i kurz. Następnie powinno się odtłuścić drewnianą powierzchnię i dopiero przejść do kolejnego etapu.

 

Jak odnowić schody drewniane – dalszy etap prac

 

W czasie użytkowania drewnianych schodów, z pewnością po upływie kilku lat pojawiły się na nich rysy, odpryski lub zadrapania. Warto je usunąć podczas prac renowacyjnych, dzięki czemu odzyskają atrakcyjny wygląd. Niedoskonałości można zamaskować za pomocą kitu do drewna. W tym celu sprzedawane są też różnego rodzaju masy do uzupełniania uszkodzeń, dostępne w różnych kolorach. Są one wyprodukowane w taki sposób, że praktycznie nie wyróżniają się na drewnianej powierzchni oraz nie pękają w czasie użytkowania. Po usunięciu wszelkich niedoskonałości należy przejść do ponownego malowania schodów – można w tym celu wykorzystać dostępne na rynku emulsje, lakiery, oleje lub bejce. Wybrany preparat zawsze trzeba nałożyć w kilku cienkich warstwach, a między nimi poczekać na wyschniecie powierzchni.