Jakie listwy przypodłogowe białe wybrać do łazienki?

Aranżacja wnętrza łazienki potrafi być niemałym wyzwaniem. Najczęściej mamy bowiem do czynienia z dość ograniczoną powierzchnią, w której każdy detal może mieć znaczenie i wpływać na wystrój wnętrza. Kafelki, meble, urządzenia sanitarne – zwykle o nich myślimy w pierwszej kolejności. Jednak takie niewielkie elementy, na co dzień pomijane, jak listwy przypodłogowe, nadają wnętrzu spójności. Ich dobre dopasowanie zamieni Twoją łazienkę w kompletne i eleganckie pomieszczenie. Jak więc wybrać odpowiedni model?

Listwy przypodłogowe łazienkowe – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku poszukiwań warto skupić się wyłącznie na materiałach odpornych na działanie wilgoci. Na podłodze często lubi gromadzić się woda, a podczas brania prysznicu czy kąpieli zazwyczaj w pomieszczeniu panuje ogromna wilgotność. Dlatego zdecydowanie lepiej unikać drewna czy płyty pilśniowej, MDF czy płyty wiórowej a skupić się na listwach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Kolejnym elementem, o którym nie można zapominać, jest szczelność listew. Nie chcielibyśmy przecież, aby dostawała się pod nie woda, przez którą na ścianach wychodziłaby później pleśń i grzyb, prawda? Dlatego właśnie wybierając listwy, należy poprosić o modele łazienkowe, które wyposażone są w dodatkowe systemy doszczelniające. W przeciwnym razie już po kilku tygodniach od zamontowania przy każdym wejściu do łazienki możesz odczuwać nieprzyjemny zapach, a po dłuższym czasie spodziewać się wykwitów pleśni – jeśli nie bezpośrednio na ścianie, to np. na fugach pomiędzy płytkami.

Jeśli masz nierówną podłogę bądź ściany w łazience (a tak niestety wygląda zdecydowana większość polskich łazienek), to najlepszym wyborem będą listwy regulowane, które podczas instalacji można punktowo dociągnąć do mocowań, aby uzyskać pełne przyleganie do powierzchni. Pozwala to na zniwelowanie nierówności oraz uszczelnienie samej powierzchni styku.

Listwy a drzwi i ściany – o czym pamiętać?

Bardzo ciekawym stylistycznie pomysłem jest wykorzystanie listew o tym samym kolorze, co drzwi. Dzięki temu nawet listwy odmienne kolorystycznie od podłogi czy ścian będą wyglądały bardzo atrakcyjnie i stworzą spójną całość z drzwiami. Oba te elementy zastosowane w wykończeniu łazienki – listwy oraz drzwi – wyglądają niesamowicie w białym kolorze. Pasują wówczas zarówno do nowoczesnego, klasycznego czy rustykalnego wykończenia.

Jak z kolei wygląda relacja listew ze ścianami? Możesz zarówno zdecydować się na utrzymanie ich w tym samym kolorze – a więc wykorzystać białe listwy do białych ścian, jak i skusić się na rozwiązanie kontrastowe i wykorzystać brązowe listwy przy jasnych ścianach. W obu przypadkach uzyskasz atrakcyjne połączenie, które będzie się doskonale komponowało przy niemal każdej stylistyce wnętrza.

Zwróć uwagę na producenta

Przy zakupie listew łazienkowych kieruj się nie tylko jak najniższą ceną, ale także zwróć uwagę na producenta wybranego modelu. Nie wszyscy oferują równie jakościowe produkty, a niektóre znacząco różnią się jakością wykonania i co za tym idzie – również trwałością. Dobrze dobrane listwy przez lata będą cieszyły Twoje oczy.