Jak zrobić schody zabiegowe drewniane?

Schody zabiegowe inaczej nazywane ze spocznikiem są chętnie stosowane w domach jednorodzinnych. Ich zaletą jest atrakcyjny wygląd oraz to, że zajmują małą powierzchnię – sprawdzą się nawet w małych mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr. Cechą charakterystyczną schodów zabiegowych jest ich specyficzna konstrukcja. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju schodów oraz czy sprawdzą się we wszystkich wnętrzach?

Schody zabiegowe drewniane – co musisz o nich wiedzieć?

Zanim przystąpisz do wykonania schodów w domu, musisz zdecydować się na ich konkretny projekt. Możliwości jest wiele – najczęściej wybierane warianty to schody zabiegowe lub ze spocznikiem. Jeżeli nie dysponujesz dużą przestrzenią, ale jednocześnie nie chcesz decydować się na bardzo niekomfortowe schody kręte, te zabiegowe okażą się najlepszym wyborem. Czym tak naprawdę się wyróżniają? Najczęściej przybierają kształt litery U lub L. Na zakręcie posiadają charakterystyczne stopnie w kształcie trapezów lub trójkątów – posiadają one zmienną szerokość, ich węższa część znajduje się przy osi skrętu, a szersza od strony zewnętrznej. W przeciwieństwie do schodów ze spocznikiem, nie są wspierane przez podest umieszczony między dwoma kierunkami schodów. Decydując się na to rozwiązanie możesz zwiększyć powierzchnie salonu nawet o 1 m2. To również dobry wybór do niskich pomieszczeń. Jeśli chodzi o koszt wykonania tego rodzaju schodów, jest podobny jak w przypadku innych modelów. Cena zależy głównie od wykorzystanego gatunku drewna. Schody mogą być wykonane w całości z drewna lub posiadać betonową konstrukcję.

Jak zrobić schody zabiegowe drewniane?

Schody zabiegowe muszą być starannie zaprojektowane, w przeciwnym razie nie będą komfortowe ani funkcjonalne. Powinny też spełniać wymagania określone w przepisach budowlanych. O czym należy pamiętać? Między innymi, że stopnie nie powinny być wyższe niż 19 cm. Natomiast szerokość biegu musi mieć co najmniej 80 cm. Zaleca się jednak, aby stopnie na skręcie miały większą szerokość, dzięki czemu łatwiej będzie na nich stawiać stopę. Dobrze, jeżeli w najszerszym miejscu mają około 25 cm, a w najwęższym 12-15 cm. Ich zaprojektowanie stanowi nie lada wyzwanie, warto więc powierzyć to zadanie fachowej firmie. Na rynku dostępne są też gotowe konstrukcje schodów zabiegowych. Można też zdecydować się na wylewkę betonową, która następnie zostanie pokryta drewnem. Całą konstrukcję warto dopełnić balustradą, zwiększająca bezpieczeństwo domowników.